Wiele osób zastanawia się, czy da się wyczyścić piekarnik parą i kapsułką do zmywarki? Czy zwykła soda oczyszczona i ocet będą skuteczne? A może lepiej zastosować profesjonalne środki do mycia, zamiast czyścić piekarnik domowymi sposobami? W dzisiejszym wpisie przedstawiamy wypróbowane metody walki z zapieczonym brudem. Gwarantujemy, że warto się z nimi zapoznać.

Zabrudzony piekarnik - dlaczego warto umyć piekarnik regularnie? 

Piekarnik to jedno z podstawowych urządzeń w każdej kuchni. Regularne korzystanie z niego sprawia, że w jego wnętrzu mogą gromadzić się przypalone resztki jedzenia. Blacha, ruszt i szyba wewnątrz zbierają różnego typu nieczystości. Za każdym kolejnym razem podczas pieczenia brud zasycha i staje się coraz trudniejszy do usunięcia. Bez względu na to, czy jest włączony termoobieg, czy nie, zanieczyszczenia osadzają się na wszystkich elementach urządzenia

Sprawdzone sposoby na brudny piekarnik

Systematyczne czyszczenie pozwala pozbyć się nie tylko zaschniętego tłuszczu, ale również wszelkich innych niechcianych nieczystości. Jeżeli będziemy regularnie myć piekarnik, nie trzeba będzie go intensywnie szorować - wystarczy przetrzeć wilgotną szmatką i wybranym detergentem. Tak właśnie zatroszczymy się o to, aby jedzenie, które trafia na nasz stół, było przyrządzane w sterylny sposób i pachniało aromatem poszczególnych składników.

Jak czyścić piekarnik? Skuteczne sposoby na mycie piekarnika

Sprawdzone sposoby na czysty piekarnik? Trudno jest jednoznacznie wskazać jedną najlepszą metodą czyszczenia. Czasami warto postawić na kilka prób i znaleźć najlepiej spisujący się produkt. Zaschnięte plamy i resztki wewnątrz urządzenia są bowiem trudne do uniknięcia, gdy korzysta się z kuchennych sprzętów na co dzień. Jak szybko wyczyścić piekarnik? Pomocne mogą okazać się specjalne gąbki. 

Za pomocą czyścika do grilla i piekarnika można skutecznie usunąć nieczystości z blachy czy szkła. To doskonałe uzupełnienie środków dedykowanych do czyszczenia tego urządzenia, a także wody z dodatkiem płynu do naczyń. To świetna alternatywa dla szczotki, która mogłaby uszkodzić niektóre powierzchnie. Pamiętajmy, że piekarnik musi wystygnąć, aby móc rozpocząć jego mycie. W przeciwnym wypadku istnieje ryzyko przypadkowego i bolesnego poparzenia.  

Jak czyścić piekarnik?

Niektóre gąbki wystarczy zwilżyć wodą, aby aktywować zawarty w nich środek. Przykładem takiego magicznego czyścika jest nasączony zmywak Abrazo. Można nim czyścić powierzchnie stalowe, aluminiowe, piekarniki, zlewy oraz płyty ceramiczne. Gąbka jest wielokrotnego użytku. To świetne wsparcie, gdy konieczne jest usunięcie tłuszczu. Co prawda, ma zawarty w sobie środek myjący, jednak doskonale współpracuje również z preparatami dedykowanymi do czyszczenia piekarnika, zwiększając ich skuteczność. Na podobnej zasadzie działają nasączone zmywaki G&G

Jak wyczyścić przypalony piekarnik za pomocą tabletki do zmywarki?

W Internecie można znaleźć sposób na czyszczenie piekarnika za pomocą kapsułki do zmywarki. Aby to było możliwe, konieczne jest włożenie tabletki do naczynia żaroodpornego i wypełnienie go ok. 5-6 szklankami wody. Tak przygotowaną bazę należy pozostawić w piekarniku na dwie godziny (nagrzać piekarnik do temperatury ok. 100 stopni). Para wodna z dodatkiem detergentu ma za zadanie zmiękczyć zapieczenia i ułatwić ich późniejsze usuwanie. Po upływie tego czasu należy wyłączyć urządzenie i poczekać aż ostygnie. Następnie przetrzeć wnętrze piekarnika ręcznikiem papierowym lub suchą ściereczką. Zabieg należy powtarzać systematycznie, co najmniej raz w miesiącu. 

Jak wyczyścić piekarnik za pomocą tabletki do zmywarki?

Czy ten sposób działa? Nie wiemy. Zdecydowanie bardziej polecamy wykorzystywanie środków chemicznych dedykowanych do czyszczenia piekarnika - pianek, sprayów czy past. Są to produkty, które zostały opracowane specjalnie po to, aby skutecznie usuwać nieczystości bez obaw o uszkodzenie czyszczonej powierzchni

Czym wyczyścić piekarnik z drobnych zabrudzeń i nagromadzonego tłuszczu? Najlepsze środki do mycia piekarnika 

Jak wyczyścić piekarnik z przypalonego tłuszczu? Nie obędzie się bez pomocy specjalnych środków przeznaczonych do tego celu. Największą popularnością cieszą się te dostępne w sprayu. Wystarczy spryskać czyszczoną powierzchnię i za pomocą ściereczki lub gąbki do mycia naczyń rozprowadzić preparat. Dobrym sposobem jest odczekanie kilku minut, aż środek zacznie działać. Wówczas łatwiej jest usunąć plamy bez konieczności szorowania. 

  • Przykładem uniwersalnego sprayu, który doskonale sprawdzi się w starciu z brudnym piekarnikiem jest Bref Power Kraft-Formel. Jego formuła świetnie radzi sobie z wszelkimi nieczystościami pochodzenia tłuszczowego i nie tylko. Preparat pozostawia po sobie przyjemny zapach. To z pewnością idealny kompan codziennego sprzątania kuchni! Wystarczy zaaplikować środek na czyszczoną powierzchnię, odczekać chwilę i umyć ją za pomocą gąbki lub ściereczki.
  • Kolejnym polecanym środkiem jest Dr. Beckmann aktywny żel do piekarnika. Formuła żelu sprawia, że środek przylega w pionie. Dzięki temu z jego pomocą można domyć również ścianki i wnętrze urządzenia bez obaw o ściekanie płynu. Produkt utrzymuje się na pionowych powierzchniach, a zawarte w nim aktywne substancje zmiękczają nieczystości i ułatwiają ich usunięcie, 
  • Nieco innym rozwiązaniem jest pianka Bref Power. Z nią naprawdę bardzo łatwo wyczyścić piekarnik. Wystarczy rozpylić środek wewnątrz, aby aktywna piana zaczęła działać. Pozostawić na ok. 20 minut, a następnie wytrzeć wilgotną ściereczką. Przy silnych zapieczonych plamach można wydłużyć czas ekspozycji. 
Środki do mycia piekarnika
  • Wszelkie tłuste opary można w łatwy sposób zwalczyć za pomocą odtłuszczacza. Pogromcą tłuszczu jest Carolin uniwersalny odtłuszczacz. Wystarczy rozpylić środek i pozostawić na powierzchni przez kilka minut. Następnie dobrze dotrzeć za pomocą wilgotnej ściereczki, płucząc ją pod bieżącą wodą. Odtłuszczacz można stosować zarówno, aby umyć piekarnik z tłuszczu, jak i kuchenki czy grilla. 
  • Bez względu na to, czy chcesz wyczyścić blachę, piekarnik z termoobiegiem, czy zlewozmywak odpowiednim produktem mogą okazać się specjalne pasty. Przykładem takiego środka jest Astonish Oven and Cookware Cleaner. To uniwersalna pasta bez zawartości kwasu - można więc ją używać do różnych powierzchni bez obaw o ich zniszczenie. Wystarczy niewielka ilość produktu na gąbce, aby najlepiej wyczyścić nawet zaschnięte pozostałości jedzenia. 
  • Podobne działanie ma pasta Deluxe. Z nią można doczyścić piekarnik szybko bez konieczności użycia dodatkowych środków. Produkt rozprowadź kolistymi ruchami, aby zaczął rozpuszczać zapieczone plamy czy osmolenia. Następnie szmatkę opłucz pod bieżącą wodą i wytrzyj czyszczoną powierzchnię. I gotowe! 
Jak wyczyścić piekarnik z tłuszczu?
  • Co zrobić, jeżeli w piekarniku znajduje się popiół i tłuste opary? W przypadku zapieczonych, trudnych do usunięcia zabrudzeń warto sięgnąć po produkty z linii profesjonalnej TENZI. Zaschnięte pozostałości jedzenia? Wystarczy umyć piekarnik przy użyciu TENZI TOP GRILL. Środek na na bazie niejonowych związków powierzchniowo czynnych skutecznie czyści piekarniki, grille, ruszty, kominki, piecyki oraz kuchnie gazowe i elektryczne. 
  • Czym czyścić piekarnik w przypadku naprawdę starych, kilkuletnich, nawarstwionych nieczystości? Profesjonalny produkt to TENZI GRAN SMOG, który doskonale radzi sobie z nieczystościami smolistymi, zwęglonymi białkami, tłuszczami i węglowodanami. 
TENZI do czyszczenia piekarnika

Czym umyć piekarnik? Domowe sposoby nie zawsze pozwolą skutecznie wyczyścić piekarnik

Czy można wyczyścić piekarnik sodą lub octem? To jeden z najpopularniejszych nieprofesjonalnych sposobów na to, aby doczyścić to urządzenie. Nie da się jednak ukryć, że zapieczony brud może nie poddać się tak łatwo. Soda sprawdzi się w przypadku niewielkich, świeżych zabrudzeń. Podobnie jak i ocet. Tu jednak przestrzegamy, ponieważ jego spirytusowy zapach może drażnić nos i oczy. 

A jak spisze się woda z dodatkiem płynu do mycia naczyń? Takie rozwiązanie polecane jest wyłącznie do codziennego czyszczenia - takich zabrudzeń, które nie zdążyły jeszcze zaschnąć i zapiec się. Ściereczkę należy zanurzyć w ciepłej wodzie z dodatkiem płynu. Odsączyć ją z wody, a następnie dokładnie wyczyścić piekarnik w środku. Dotrzeć ręcznikiem papierowym do sucha. 

Domowe sposoby na czyszczenie piekarnika


Co prawda, domowych sposobów na czyszczenie piekarnika jest mnóstwo, jednak roztwór wody z octem z pewnością nie zniweluje uporczywych nieczystości. Czyszczenie piekarnika nie musi być trudne. Co zrobić, gdy domowe metody zawodzą? Wystarczy odpowiednio dobrany środek, aby usunąć wszelkiego typu nieczystości, nawet te zapieczone. Pamiętajmy, aby dbać regularnie o swój piekarnik. Wówczas przygotowane przez nas dania będą smakowały poszczególnymi składnikami, a nie popiołem czy przysmażoną blachą!