Czyszczenie firanek i zasłon wymaga przestrzegania kilku zasad. Zawsze najpierw sprawdź metki, jak należy prać te delikatne materiały. Jeżeli nie masz takich informacji, odpowiedź na to, jak prać firanki z woalu i nie tylko, znajdziesz w tym wpisie. Zapraszamy do lektury! Niech śnieżna biel opanuje Twoje okna. 

Kurz, dym papierosowy i inne zabrudzenia - wrogowie białych firan

Z czasem białe firanki mogą zmienić swój kolor - pożółknąć czy poszarzeć. Winne jest temu kilka czynników, w tym światło słoneczne, grzejące grzejniki, kurz, dym papierosowy i inne zabrudzenia. Tkaniny chłoną brud i nieprzyjemne zapachy niczym gąbka. Nie da się ukryć, że okno nie wygląda wówczas estetycznie. Niektóre materiały wymagają częstszego prania niż inne (np. żakard). Zaleca się również oczyszczanie ich za pomocą rolki do tkanin czy też odkurzanie przeznaczoną do tego szczotką lub miotełką (np. Swiffer). 

Sól do prania firan i wybielacz

Czy zatem musimy pogodzić się z tym, że nasze okno będą zdobić poszarzałe lub pożółknięte tkaniny? Nic bardziej mylnego! Przedstawiamy kilka skutecznych sposobów na to, aby odzyskały one swój blask. Regularne stosowanie tych zasad to gwarancja pięknych aranżacji okiennych, których pozazdroszczą sąsiedzi! 

Jak prać firanki, aby były śnieżnobiałe? 

Jak czyścić firany, aby cieszyć się ich śnieżną bielą przez długi czas? Czy trzeba je wcześniej namoczyć niczym białe skarpetki? Czy dodatek płynu do mycia naczyń usunie tłuszcz z kuchni, który wniknął w materiał? Bez względu na to, czy są to firanki z woalu, czy firany wykonane z poliestru, czy są z frędzlami, czy bez - należy stosować się trzech podstawowych zasad. 

Evidur do prania firan

Po pierwsze, wystarczy wyprać firanki w pralce z dodatkiem odpowiedniego środka piorącego. Po drugie, należy ustawić odpowiedni program (prać w wodzie o temperaturze 30-40 stopni). Po trzecie, aby uniknąć prasowania firan i użycia żelazka, wystarczy pozwolić im swobodnie wyschnąć na karniszu. 

Bezpieczne pranie firanek w pralce - czy można prać firany w pralce? 

Odpowiedni program, temperatura oraz dobrane detergenty to klucz do sukcesu, aby tkaniny były śnieżnobiałe. Ważne jest także, aby wyeliminować zagniecenia. Wiele delikatnych materiałów (jak np. woal) nie powinno być prasowane. Zalecamy, aby wyprać firanki, a następnie powiesić je na karniszu jeszcze wilgotne. Rozwieszona tkanina wyschnie z nadmiaru wody i będzie pięknie się prezentować - bez obaw o nieestetyczne zagniecenia. 

Na jakim programie prać firanki? 

Wszystkie tekstylia wyposażone są w metki. Producenci umieszczają na nich podstawowe zasady pielęgnacji - w tym sposób prania czy możliwość prasowania. Większość firanek posiada takie informacje. Dostępne są one na wszytej materiałowej metce lub też na opakowaniu. 

Chusteczki do prania białego

Niemniej jednak, jeżeli brakuje takich informacji, najbezpieczniej jest postawić na program delikatny lub specjalny odpowiadający praniu ręcznemu w pralce automatycznej. Liczba obrotów także jest istotna - w przypadku delikatnych materiałów wystarczy, aby było to ok. 600 obrotów na minutę. Nie muszą się one wirować na najwyższych obrotach. 

W jakiej temperaturze prać firanki? 

W ilu stopniach prać firanki? To pytanie, które pojawia się równie często, jak to, jaki program wybrać. Najczęściej zalecana temperatura to 30 stopni lub 40 stopni. Należy pamiętać o tym, że z reguły są to tkaniny delikatne, które nie wymagają wysokiej temperatury. W większości przypadków potrzebują one wyłącznie odświeżenia. Temperatura wody nie powinna przekraczać jednak 40 stopni. 

Pranie ręczne i moczenie firanek - porady dla delikatnych tkanin

Niektórzy nadal nie potrafią się przekonać do prania firanek w pralce. Uważają, że powinny być prane ręcznie w wodzie z dodatkiem sody oczyszczonej, aby ich nie uszkodzić. Należy jednak pamiętać o tym, że specjalny program w pralce z powodzeniem zastąpi pranie ręczne. Odpowiednie środki piorące są zdecydowanie lepsze od naturalnych metod. Zbędne jest więc namaczanie w ciepłej wodzie czy użycie dużej miski. Wystarczy włożyć tekstylia do bębna pralki i wybrać program dedykowany delikatnym tkaninom. Odpowiednio dobrany detergent wyeliminuje zabrudzenia, tłuste plamy czy dym z papierosów.  

Czym prać firanki? Czy ich regularne pranie ma sens? 

Na rynku dostępnych jest wiele różnych detergentów przeznaczonych do prania firan i zasłon. Jednym z takich produktów jest sól do firan, która skutecznie usuwa zabrudzenia, kurz i nieprzyjemne zapachy. Jej głównym zadaniem jest przywrócenie śnieżnobiałej bieli oraz nadanie tkaninom przepięknego zapachu. Niektórzy decydują się również na dodanie wybielaczy, aby optycznie wydobyć głębię bieli. Zapomnij o poszarzałych i pożółkniętych tkaninach na dobre! 

Niezastąpiony może okazać się dodatek proszku do prania białego - zawiera on specjalną formułę, często opartą na aktywnym tlenie. Dzięki temu materiały odzyskują dawny blask i odnowioną biel. Doskonałym połączeniem proszku oraz płynu do płukania jest Evidur. Zestaw ten idealnie sprawdzi się w przypadku prania firanek w pralce automatycznej. 

Odbarwiacze do zadań specjalnych

Wybielić firanki pomogą również specjalne chusteczki do prania białego. Ich zadaniem jest przywrócenie śnieżnej bieli tkanin. Ponadto wyłapują one zanieczyszczenia, które mogą pojawić się w bębnie. To sposób na przywrócenie bieli dekoracji okiennych. Dzięki temu aranżacje okna będą cieszyły Twoje oko. 

W razie uporczywych zabrudzeń, które wniknęły w głąb tkaniny, rozwiązaniemmogą okazać się odbarwiacze do materiału. Środek ten usuwa niechciane zafarbowania i przebarwienia. Wiele osób stosuje go także jako ratunek na poszarzałe tkaniny. Zwłaszcza gdy winowajcą okazuje się dym tytoniowy. 


Śnieżnobiałe firany nie muszą być tylko w sferze marzeń. Wystarczy zastosowanie odpowiedniego środka piorącego i wybór programu w pralce, aby zapewnić swoim oknom idealną aranżację.